Maison de la Polonia (Dom Polonii)
Organizacje i instytucje społeczno-kulturalne - data utworzenia 07.12.2006

Francja
Hénin-Beaumont
Espace Lumière 39 rue Elie Gruyelle
tel: 0033-321-492-092; fax 0033-321-492-092
contact@maisondelapolonia.com
Kim jesteśmy
Dom Polonii - Centrum Informacji o Polonii we Francji skupia ponad 85% stowarzyszeń polsko-francuskich zgrupowanych w Radzie Polonii we Francji. Dom Polonii staje się instytucją odniesienia dla wladz lokalnych, regionalnych i państwowych we Francji, a także w Polsce, poprzez partnerów lokalnych i regionalnych.
STRUKTURA
1. Wydział informacyjny- Obserwatorium Polski, Centrum Dokumentacji, Centrum Dokumentacji i Informacji.
2. Wydział komunikacji- prasa, promocja.
3. Wydział administracji.
HISTORIA
1992 - Z inicjatywy Rady Regionalnej Nord-Pas-de Calais miało miejsce pierwsze posiedzenie Polonii w Lille. Dni te pokazały jak ważne jest istnienie wspólnoty łączącej mieszkańców polskiego pochodzenia w regionie, zamieszkałym przez 500 000 obywateli polskiego pochodzenia. Obecność Polski jest widoczna na wszystkich szczeblach społeczeństwa i we wszystkich sektorach działalności. Charakteryzuje się ona "udaną integracją", która rozpoczęła się masowym przybywaniem Polaków do Francji 80 lat temu. Wspólnota polska usiłuje zachowac swoje dziedzictwo narodowe i tradycje rodzinne. Wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej rozpoczął się nowy etap, jakim niewątpliwie jest odkrywanie Polski współczesnej. Pojecie " wielokulturowości " znane jest wielu Francuzom polskiego pochodzenia, zwłaszcza dzisiaj na arenie miedzynarodowej. Faktem rzeczywistym jest różnorodność społeczna manifestująca się na tle prawie 180 stowarzyszeń, w regionie Nord-Pas de Calais (44% stowarzyszeń francusko-polskich znajduje sie na terytorium Francji).
Jednym z zasadniczych rozwiązań powziętych przez Trybunal było stworzenie Domu Polonijnego, głównej siedziby wymiany informacji i rozwoju stosunków francusko-polskich.
1995 - Powstanie Domu Polonijnego.
1996 - Dom Polonijny jako "animator życia kulturalnego francusko-polskiego, jest obecny w Operze w Lille podczas Gali polonijnej. Dom Polonijny jest głwnym reprezentantem stowarzyszen wchodzacych w jego sklad u boku Rady Regionalnej na Forum Partnerów francusko-polskich w Warszawie.
1998 - To rok Polski w regionie Nord-Pas de Calais, z tej okazji Dom Polonijny, we współpracy z Radą Regionalą prowadzi i animuje liczne akcje i manifestacje takie jak: I Olimpiada Polonijna, wystawa Adama Mieklewicza, uczestniczenie w Targach Międzynarodowych w Lille.
Dom Polonijny wydaje dzieło "Strażnicy z Dourges"- zbiór autentycznych przeżyć mieszkańców tej gminy w latach 1920-1940. To upamiętniające przedsięwzięcie, zdominowane jest przez relacje miedzykulturowe i miedzynarodowe towarzyszące myśli "żyjacej przeszłości ".
1999 - Dom Polonijny organizuje w Polsce wystawę malarstwa polskiego w Katowicach i Bielsku-Białej. Tego roku dochodzi również do spotkania się orkiestr regionalnych w miasteczku Ohlain.
2000-2001- Dom Polonijny kontynuuje rozwój projektu "żyjąca przeszłość", organizując memoriały "ku pamięci ", dzięki którym ludzie mogą się lepiej poznac - na gruncie spotkan międzypokoleniowych - dyskutując na wybrane tematy (szkoła, Świeta Bożego Narodzenia, gry i zabawy tradycyjne).
Niemniej jednak Dom Polonijny kładzie nacisk na prace nad dialogiem ze stowarzyszeniami francusko-polskimi, w celu stworzenia prawdziwego Centrum Informacji niezbędnych do pozyskania łączników francusko-polskich.
2002 - Dom Polonijny nowe cele, nowe możliwości.
Zajęcie przez Dom Polonijny nowych pomieszczeń, lepiej przystosowanych, co pozwala przyspieszyć proces jego rozwoju .
2003 - Program rozwoju Domu Polonijnego osiąga swoje " apogeum. W tym roku ma miejsce wprowadzenie i realizacja wielu akcji połączonych z rozwojem i promocją Polski.
2004 - Dom Polonijny: wzrost wartości i kompetencji. Przystapienie Polski do Unii Europejskiej i Sezon Polski we Francji ; czynniki te przyczyniają się do podniesienia wartości akcji prowadzonych przez Dom Polonijny - Centrum Informacji.
2005 - Centrum Informcji Domu Polonijnego przekształca się w Centrum Informacji o Polsce we Francji.
2006 - Instytualizacja Domu Polonii.
(wg witryny internetowej)
Strona WWW